بنر آموزشگاه ره‌جویان مخصوص موبایل
بنر آموزشگاه ره جویان

قسمت 17 : ساختار حلقه for در آموزش برنامه‌نویسی جاوا

قسمت 17 :آموزش برنامه‌نویسی جاوا (دستور حلقه for )

در مقاله قبلی  در مورد ساختار سوئیچ switch در زبان برنامه‌نویسی جاوا با ذکر مثال‌هایی  توضیح داده شد. در این مقاله ساختار حلقه for و همچنین کاربرد آنها را با ذکر مثال‌هایی به صورت تصویری در محیط NetBeans بررسی خواهیم کرد. بنابراین حتما تا انتهای  مقاله را مطالعه بفرمایید.

اگر دوست داری زبان برنامه‌نویسی جاوا را یاد بگیری، مجموعه مقالات آموزش برنامه‌نویسی جاوا در سایت آموزشگاه ره‌جویان را دنبال کن.

آموزش برنامه‌نویسی جاوا

حلقه‌ها زمانی کاربرد دارند که بخواهیم یک کار را چندین بار تکرار نماییم. البته تعداد تکرار دستورات مشخص است. یکی از پراستفاده‌ترین دستورات حلقه در زبان برنامه‌نویسی جاوا، دستور for می‌باشد.

اگر اصول برنامه‌نویسی را هنوز فرا نگرفته‌اید، حتما آموزش اصول برنامه‌نویسی به صورت رایگان را مطالعه فرمایید و سپس با آزمون تعیین سطح برنامه‌نویسی، سطح خود را دریافت کنید و پس از آن شروع به یادگیری زبان برنامه‌نویسی جاوا نمایید. 

بنابراین زمانی که دستوراتی را برای تعداد دفعات مشخصی بخواهیم تکرار نماییم از حلقه for استفاده می‌نماییم. برای استفاده از حلقه for، ابتدا کلمه for را قرار می‌دهیم و سپس داخل پرانتز سه قسمت اصلی را مشخص می‌کنیم و هر قسمت توسط سمی‌کالن از قسمت دیگر جدا می‌گردد.

قسمت اول حلقه، نقطه شروع حلقه می‌باشد و قسمت دوم شرطی برای پایان دادن به حلقه می‌باشد و قسمت سوم گام آن مشخص می‌گردد. هر زمان که نامی از حلقه شنیدید این قسمت را در ذهن خود تداعی نمایید :  مبدا، مقصد و یا شرط پایان و گام حلقه.

حتما به شرط پایان توجه ویژه‌ای داشته باشید چون اگر شرط پایان درست تعبیه نشده باشد، دستورات در حلقه بی‌نهایت قرار می‌گیرد و سپس باعث هنگ کردن سیستم می‌گردد.

با ذکر مثالی، مبحث حلقه for را کامل درک خواهید کرد.

 

در این برنامه، مجموع اعداد 1 تا 10 محاسبه می‌گردد. در ابتدای برنامه دو متغیر تعریف شده است. یکی متغیر i برای شمارنده حلقه و دیگری متغیر sum که مجموع را در آن ذخیره می‌نماییم.

پس از نوشتن کلمه for، پرانتز را باز کرده و نقطه شروع یا مبدا متغیر i را مشخص می‌نماییم. در این برنامه نقطه شروع متغیر i، عدد یک می‌باشد. قسمت دوم، شرط حلقه می‌باشد. طبق صورت مساله، متغیر i باید پیش برود تا به عدد 11 برسد و همچنین گام متغیر i یکی یکی اضافه می‌گردد.

بنابراین ابتدا متغیر i برابر یک می‌باشد سپس یک واحد به آن افزوده می‌گردد و متغیر i برابر 2 می‌شود و به همین منوال ادامه پیدا می‌‌کند تا مقدار متغیر i برابر 11 می‌شود و دیگر حلقه ادامه پیدا نمی‌کند و در خط بعدی حلقه، مقدار متغیر sum نمایش داده می‌شود.

حلقه‌ها در جاوا

در مثال فوق با دستور for، مجموع اعداد یک تا ده نمایش داده می‌شود. برای حلقه‌ها همیشه سه نکته را باید در نظر بگیرید که مبدا حلقه از کجا آغاز می‌گردد به کجا خاتمه پیدا می‌کند و گام آن به چه صورت کاهش یا افزایش  می‌یابد و البته باید طوری حلقه طراحی شود که حتما پایان‌پذیر باشد یعنی دستورات در یک حلقه بی‌نهایت قرار نگیرند.

جمع‌بندی مقاله قسمت هفدهم آموزش برنامه‌نویسی جاوا

در این مقاله، ساختار حلقه for در زبان برنامه‌نویسی جاوا با ذکر مثال‌ تصویری در محیط NetBeans بیان شد. اگر در مورد دستور حلقه for تمایل دارید تمرین و مثال‌های بیشتر انجام دهید به شما پیشنهاد می‌دهیم حتما از این سایت دیدن فرمایید.

به صورت مختصر در مجموعه مقالات آموزش برنامه‌نویسی جاوا، در مورد زبان برنامه‌نویسی جاوا توضیح دادیم. به شما پیشنهاد می‌دهیم که حتما آزمون تعیین سطح 2 زبان برنامه‌نویسی جاوا را انجام دهید تا متوجه سطح خود شوید و سپس حتما ادامه مقالات برنامه‌نویسی جاوا در آموزشگاه ره‌جویان را دنبال نمایید.

اگر تمایل دارید به صورت حرفه‌ای زبان برنامه‌نویسی جاوا را بیاموزید و درآمد کسب کنید حتما به آموزشگاه ره‌جویان سر بزنید. با برگزاری کلاس‌های حضوری و آنلاین به شما در کسب موفقیت‌هایتان یاری می‌نماییم.

در مقاله بعد، ساختار while در زبان برنامه‌نویسی جاوا را مورد بحث قرار می‌دهیم.

پس با ره‌جویان همراه شو.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
Click outside to hide the compare bar
مقایسه
لیست علاقه مندی ها 0