بنر آموزشگاه ره‌جویان مخصوص موبایل
بنر آموزشگاه ره جویان

قسمت 9 : انواع عملگرها در آموزش برنامه‌نویسی جاوا (عملگرهای ریاضی پیشرفته)

قسمت 9 :آموزش برنامه نویسی جاوا (انواع عملگرها (عملگرهای ریاضی پیشرفته) )

در قسمت قبل در مورد انواع عملگرها صحبت شد و سپس عملگرهای ریاضی با ذکر مثال‌هایی به طور کامل توضیح داده شد. در این مقاله عملگرهای ریاضی پیشرفته‌تر را با ذکر مثال‌هایی توضیح خواهیم داد. بنابراین تا آخر این مقاله را کامل مطالعه نمایید تا به صورت کامل عملگرهای ریاضی را درک کنید.

اگر دوست داری زبان برنامه‌نویسی جاوا را یاد بگیری، مجموعه مقالات آموزش برنامه‌نویسی جاوا در سایت آموزشگاه ره‌جویان را دنبال کن.

آموزشگاه برنامه‌نویسی

برای انجام عملیات ریاضی پیشرفته‌تر بر روی داده‌‌ها در زبان برنامه‌نویسی جاوا از دو دسته عملگر استفاده می‌شود. 

1- عمگرهای افزایشی

2-عملگرهای کاهشی

اگر اصول برنامه‌نویسی را هنوز فرا نگرفته‌اید، حتما آموزش اصول برنامه‌نویسی به صورت رایگان را مطالعه فرمایید و سپس با آزمون تعیین سطح برنامه‌نویسی، سطح خود را دریافت کنید و پس از آن شروع به یادگیری زبان برنامه‌نویسی جاوا نمایید. 

عملگرهای افزایشی

عملگرهای افزایشی عملگرهایی هستند که با علامت ++ نمایش داده می‌شود و یک واحد به متغیر اضافه می‌نماید.

به طور مثال اگر مقدار متغیر 10 باشد و سپس ++a در برنامه‌نویسی جاوا بکار رود، مقدار متغیر a برابر 11 می‌شود.

ابتدا متغیر a را تعریف کرده و مقدار 10 را به آن انتساب می‌دهد و آن را نمایش می‌دهد. سپس از عملگر افزایشی استفاده می‌نماید و دو مرتبه آن را نمایش می‌دهد و همان‌طور که مشاهده می‌نمایید مقدار متغیر a یک واحد افزایش می‌یابد. 

اموزش برنامه نویسی

اگر فقط متغیری که افزایش پیدا می‌نماید مدنظر ما باشد دو علامت + مهم نیست در قبل یا بعد از آن قرار بگیرد، اما اگر قرار باشد در متغیری قرار بگیرد علامت ++ اگر قبل از متغیر قرار بگیرد، مقدار متغیر یک واحد افزایش می‌یاد و سپس در متغیر مورد نظر ریخته می‌شود اما اگر دو علامت + بعد از متغیر قرار بگیرد، مقدار متغیر قبل از یک واحد افزایش، در متغیر مد نظر ریخته می‌شود.

ابتدا متغیر a را تعریف کرده و مقدار 10 را به آن انتساب می‌دهد و آن را نمایش می‌دهد. سپس از عملگر افزایشی بعد از متغیر استفاده می‌نماید و به متغیر tmp1 انتساب می‌دهد در چنین حالتی، مقدار متغیر a یک واحد افزایش می‌یابد اما مقدار متغیر tmp1، همان مقدار قبلی متغیر a می‌باشد. سپس عملگر افزایشی قبل از متغیر a قرار بگیرد و مقدارش در tmp2  قرار می‌گیرد در چنین حالتی متغیر a  ومتغیر tmp2 با هم برابر می‌باشند.

برترین آموزشگاه برنامه‌نویسی

عملگرهای کاهشی

عملگرهای کاهشی عملگرهایی هستند که با علامت — نمایش داده می‌شود و یک واحد از متغیر کم می‌کند.

به طور مثال اگر مقدار متغیر 10 باشد و سپس –a در برنامه‌نویسی جاوا بکار رود، مقدار متغیر a برابر 9 می‌شود.

ابتدا متغیر a را تعریف کرده و مقدار 10 را به آن انتساب می‌دهد و آن را نمایش می‌دهد. سپس از عملگر کاهشی استفاده می‌نماید و دو مرتبه آن را نمایش می‌دهد و همان‌طور که مشاهده می‌نمایید مقدار متغیر a یک واحد کاهش می‌یابد. 

اموزش برنامه نویسی

اگر فقط متغیری که کاهش پیدا می‌نماید مدنظر ما باشد دو علامت — مهم نیست در قبل یا بعد از آن قرار بگیرد، اما اگر قرار باشد در متغیری قرار بگیرد علامت — اگر قبل از متغیر قرار بگیرد، مقدار متغیر یک واحد کاهش می‌یاد و سپس در متغیر مورد نظر ریخته می‌شود اما اگر دو علامت – بعد از متغیر قرار بگیرد، مقدار متغیر قبل از یک واحد کاهش، در متغیر مد نظر ریخته می‌شود.

ابتدا متغیر a را تعریف کرده و مقدار 10 را به آن انتساب می‌دهد و آن را نمایش می‌دهد. سپس از عملگر کاهشی بعد از متغیر استفاده می‌نماید و به متغیر tmp1 انتساب می‌دهد در چنین حالتی، مقدار متغیر a یک واحد کاهش می‌یابد اما مقدار متغیر tmp1، همان مقدار قبلی متغیر a می‌باشد. سپس عملگر کاهشی قبل از متغیر a قرار بگیرد و مقدارش در tmp2  قرار می‌گیرد در چنین حالتی متغیر a  ومتغیر tmp2 با هم برابر می‌باشند.

عملگر کاهشی در جاوا

جمع‌بندی مقاله قسمت نهم آموزش برنامه‌نویسی جاوا

در این مقاله، عمگرهای افزایشی و کاهشی که جزء عملگرهای ریاضی پیشرفته‌تر در زبان برنامه‌نویسی جاوا با ذکر مثال‌های تصویری بیان شد. اگر در مورد انواع عملگرها تمایل دارید تمرین و مثال‌های بیشتر انجام دهید به شما پیشنهاد می‌دهیم حتما از این سایت دیدن فرمایید.

به صورت مختصر در مجموعه مقالات آموزش برنامه‌نویسی جاوا، در مورد زبان برنامه‌نویسی جاوا توضیح دادیم. به شما پیشنهاد می‌دهیم که حتما آزمون تعیین سطح زبان برنامه‌نویسی جاوا را انجام دهید تا متوجه سطح خود شوید و سپس حتما ادامه مقالات برنامه‌نویسی جاوا در آموزشگاه ره‌جویان را دنبال نمایید.

اگر تمایل دارید به صورت حرفه‌ای زبان برنامه‌نویسی جاوا را بیاموزید و درآمد کسب کنید حتما به آموزشگاه ره‌جویان سر بزنید. با برگزاری کلاس‌های حضوری و آنلاین به شما در کسب موفقیت‌هایتان یاری می‌نماییم.

در مقاله بعد، عملگرهای تخصیصی یا انتساب بررسی می‌شود.

پس با ره‌جویان همراه شو.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
Click outside to hide the compare bar
مقایسه
لیست علاقه مندی ها 0